2017 Haiku Gimnazija

21731074_123025698420504_8203583270793650527_n

Ar galime socialiniame tinkle vietoje rytinės kačiukų nuotraukų porcijos perskaityti rytinį talentingo moksleivio haiku? Ar jį parašęs jaunuolis gali tikėtis, kad trieilį pamatys profesionalus poetas, rašytojas, haiku žanro virtuozas, literatūros kritikas, visi šie žmonės „laikins“ ir komentuos? Ne taip jau sunku!

Prieš keletą mėnesių Biržų „Saulės“ gimnazija, kurią baigiau, paprašė suorganizuoti haiku konkursą 100 metų jubiliejaus proga. Sugalvojau, kad tai galėtų būti ne šiaip konkursas, kai išsidalijami diplomai, eilėraščius paskaito vien mokytojai, tėvai, kiti miesto žmonės, bet kūrybinis žaidimas, leidžiantis pasiekti suaugusiuosius, iš kurių galima mokytis.

Taip atsirado „Facebook“ puslapis Haiku gimnazija. Gimnazistai siuntė trieilius, juos skaitė ir komentavo žinomi literatūros žmonės, poezijos mėgėjai.

Skelbiame tuos, kurie sulaukė daugiausia, nuo 3 iki 5, profesionalių kūrėjų bei kitų haiku konkursų laureatų vertinimų. Taip pat pasirinktus gimnazijos direktoriaus ir mokytojų. Nors Haiku gimnazija atsirado iš idėjos surengti konkursą, tai nėra įprastas konkursas: mes pastebime, skatiname moksleivius, artėjančius prie haiku esmės, o kartu kreipiame žvilgsnį į tuos, kurie atsiskleidė kaip saviti kūrėjai ir būtinai turi nesustoti rašyti.

***

Už poetišką mokyklinę kasdienybę „Saulės“ gimnazijos direktorius Dainius Korsakas ir buvusi gimnazistė, poetė, filosofė Aušra Kaziliūnaitė įvertino šį haiku:

Po uniformom
Saulę širdy nešiojam.
Skrydis ateitin.

Ernesta Sribikytė, 3b klasė.

Haiku, sukūrusį įtaigiausią poetinį vaizdą, išrinko literatūros kritikė Elžbieta Banytė, poetas Simonas Bernotas, haiku konkursų laureatės Gabrielė Mileikaitė ir Vilija Virkutytė, rašytoja, literatūros kritikė Neringa Dangvydė:

Žaliam ežere
Mažos raudonos žuvys -
Drovios aguonos.

Goda Aukštikalnytė, 4c klasė.

Tris moksleivius už haiku momentą šiuolaikiniame trieilyje įvertino poetas, Pasaulinės haiku asociacijos narys Dainius Dirgėla:

Žiemos vakaras.
Vėl dingo internetas.
Kalbuos su savimi.

Domantas Andrijauskas, 4b klasė.

Byranti kreida
Išbalina rankovę.
Sunki užduotis.

Dovydas Sribikė, 3b klasė.

Prisiminimai
Čiuožia laiptų turėklais
Vėl į pamokas

Domantas Dzimidas, 2c klasė.

Prisiminimai
Čiuožia laiptų turėklais
Vėl į pamokas

Domantas Dzimidas, 2c klasė.

Už gražias nuorodas į mokyklinį gyvenimą Dovydo S. eilėraštį taip pat išskyrė poetė, literatūros kritikė Lina Buividavičiūt, poetas Aistis Žekevičius, rašytoja, literatūros kritikė Neringa Dangvydė.

Gilus ir kartu vėjavaikiškas žvilgsnis, vaizduotė šiame Domanto Dz. trieilyje taip pat patiko poetei, filosofei Aušrai Kaziliūnaitei, haiku konkursų laureatei Vilijai Virkutytei, rašytojai, literatūros kritikei Neringai Dangvydei.

Gimnazijos lituanistės Rita Vingilytė, Regina Valionienė, Daiva Sribikienė, Asta Norgėlienė, Ada Samulionienė, Virginija Kalvanaitė savo balsus atidavė šiems trieiliams:

Ankstyvas rytas.
Cukrus arbatoj tirpsta
Kaip snaiges delne.

Justina Andžiūtė, 3b klasė.

Mėnuo prigulė
Dangaus cukraus vatoje,
Saldžiai užsnūdo.

Debora Makrickaitė, 3b klasė.

Šis Deboros M. haiku apdovanotas ir buvusios gimnazistės Eglės Karpavičiūtės prizu.

Žvaigždėtas dangus
Švytinčioj mėnesienoj
Vilkų staugimas

Austėja Sajatauskaitė, 2 c klasė.

Biržų gatvelės
Vėl prieblandos sūkury.
Rudens jaukumas.

Karolina Vabuolytė, 3a klasė.

Rožinės viltys.
Vyšnių žiedai plaukuose
Kviečia sugrįžti.

Milda Variakojytė, 4b klasė.

Už subtilumą, jausmų gilumą šios autorės eilėraščius gyrė poetas Simonas Bernotas,  haiku konkursų laureatė Gabrielė Mileikaitė, literatūros kritikės Elžbieta Banytė ir Neringa Dangvydė:

Molinė vaza
Balti radastų žiedai
Prisiminimai

Kristina Sivickaitė, 3c klasė.

Gražios potekstės, tylos ir garso dermė, fotografinis matymas pelnė poetės, literatūros kritikės Linos Buividavičiūtės, poeto Aisčio Žekevičiaus, rašytojos, literatūros kritikės Neringos Dangvydės ir literatūros kritikės Elžbietos Banytės palankumą:

Kamieno drevėj
Vienišas sulos lašas
Vakaro saulė

Orinta Janulionytė, 3d klasė.

Daugiausia Haiku gimnazijos puslapio lankytojų „patiktukų“ surinko šie du haiku:

Rudens vakaras –
Rankose karšta kava
Namų šiluma

Lina Navalinskaitė, 3d klasė.

Prisiminimai
Čiuožia laiptų turėklais
Vėl į pamokas

Domantas Dzimidas 2c klasė.

Visus apdovanotuosius ir jų kūrybą galite rasti čia: https://www.facebook.com/Haiku-gimnazija-123024265087314/

haikulogo